4. 9. 2016 XX. Hornoslezská výstava psů Dolní Benešov

 

P. Teje Elza z Českomoravské vysočiny - naše Nutela na své první výstavě

 

třída mladých, rozhodčí: L. Salamon (PL)

 

Výborná 1, titul VTM (Vítěz třídy mladých), II. místo Nejlepší mladá fena výstavy

 

 

 

Na začátku musím říci, že před odjezdem na první výstavu naší Nuty jsem měla smíšené pocity. Nuty je mladá fenečka plná života, která miluje „být středem pozornosti“, a která mně vždy dokáže překvapit něčím novým. Před výstavou jsem se tedy pro jistotu psychicky připravila úplně na vše.

 

Nutela u nás zatím neměla mnoho příležitostní ke kontaktu s ostatními pejsky a většími davy lidí, což bylo znát hned zpočátku. Když jsme autem přijížděli na parkoviště výstavy a Nuty uviděla zástupy lidí a psů blížící se kolonou směrem na výstavu, začala bláznivě vyštěkávat a vyskakovat až se ozývaly rány, když neodhadla výšku kufru. Pochopila jsem, že má dobrá psychická příprava přijde vhod. I my jsme se tedy vydali zařadit do kolony vedoucí k bráně. Ještě předtím jsem Nuty hodnou chvíli přemlouvala na louce vedle parkoviště, že nyní je opravdu vhodná doba se vyvenčit. Nuty si však jako mnohem vhodnější místo zvolila chodník uprostřed vstupní brány na výstavu. Po tomto představení s velkým počtem diváků jsem vyhrabala z pod hromady tašek, židlí a boxu svého syna Edíka, na kterého jsem vše naskládala, abych mohla provést úklid a pokračovali jsme dál vstříc výstavní atmosféře. Přesun již nebyl větší problém a nezabral mnoho času, neboť Nuty se rozběhla do davu ve snaze se se všemi přivítat a my jsme vláli na vodítku za ní. Ubrzdili jsme ji u kruhu č. 5. Před zahájením byla ještě volná chvilka, abychom si vyzkoušeli běh v kruhu. Nuty nadšeně sprintovala, (nikoli klusala) po okraji kruhu a za běhu na napjatém vodítku, olizovala a snažila se přátelit se vším, na co přes výstavní pásku dosáhla. Tak byli jsme připraveni…

 

 

 

 

Naštěstí několika hodinové čekání na sluníčku unaví i toho největšího nadšence. Nuty nastupovala do kruhu k posouzení asi s poloviční energií, což bylo podle mne tak akorát :-) .

 

To že mne stále nepřestává překvapovat platilo nyní dvakrát. Hned při prvním kontaktu s rozhodčím Nuty pochopila, že nyní se opravdu všichni dívají na ni a vše se točí kolem ní a naplno zužitkovala svou vlastnost „být středem pozornosti“. Snažila jsem se krotit své překvapení, neboť za tu vyděšenou začátečnici tady přece měla být Nutela. Ta však vystupovala naprosto sebevědomě a s nadšením plnila všechny mé povely, které jsme ovšem dlouhou dobu před výstavou trénovaly. Nuty má krásný přirozený pohyb, při kterém zvesela mává ocasem ze strany na stranu a je radost na ni při běhu pohledět. Myslím, že právě pohybem zaujala i polského rozhodčího p. L. Salamona, který nás v konkurenci 3 fen umístil na 1. místo, se známkou výborná a titulem Vítěz třídy mladých.

 

Závěrečné soutěže začínaly záhy po našem posouzení a bylo škoda se jich nezúčastnit. Nemohu ani popsat jakou radost jsem cítila, když nás pan rozhodčí vybral z velkého množství několika desítek mladých fen všech plemen (nedokážu odhadnout, možná okolo 30) mezi nejlepší 4 a poté na bedně umístil na II. místo – v soutěži Nejlepší mladá fena výstavy!!!

 

 

Created by ImagineWeb